2023. április 30., vasárnap

Papp Dóra - Rúnatánc

A ​huszonnégy éves Szepes Norbert évek óta járja Európát – amióta a sorsfonalát szövő Nornák segítségével meghozta a döntést, hogy vándoréletet fog élni. Csakhogy a világjárvány a pogány csavargót is kihívás elé állítja, így Norbi kénytelen lehorgonyozni Berlinben. De nincs oka panaszra: imádja a munkáját, a csajok körében is elboldogul, a lakótársa pedig a legjobb barátja. Norbi hiába különc és tetovált, Európa bulifővárosában nála furább szerzetek is megfordulnak; mint a félig buddhista zenész, Daxten, aki mágnesként vonzza a magyar fiút.
Ám Norbi régi szerelme, Farkas Míra Berlinbe érkezik, és felforgatja a mindennapjait: a lány rátalál a fiú gyenge pontjára, aminek köze van egy norvég zenekarhoz, az arctetoválásokhoz és a lengyel erdőkhöz. És miközben a járvány az utolsókat rúgja, egy megkerülhetetlen mozgalom is felüti a fejét, amely árnyékként telepszik Norbiékra. Hiába robban be az éjszakai élet, Berlin graffitivel telepingált falain olyan sorsdöntő változások hagynak nyomot, melyekről Norbi istene, Tyr többet tud, mint bárki más.

Író: Papp Dóra
Cím: Rúnatánc
Kiadó: Ciceró Könyvstúdió Kft.
Kiadás éve: 202.
Oldalszám: 432
Sorozat: Bolyongó 2.
Téma: Barátság, Járvány

Köszönöm a könyvet a Ciceró Könyvstúdió Kft.-nek !

Volt már korábban szerencsém az írónőtől olvasni mégpedig ennek a regénynek az első részét a Bolyongót. Most pedig megérkezett a következő könyv, ami a Rúnatánc nevet viseli. Igen igen én is beleestem abba a hibába, mint sokan mások hogy sokadik találkozásra is Rúdtáncot olvastam, de mentségünkre legyen mondva hogy az utóbbit mindenki többször látja leírva így az ugrik be először sok embernek. De megnyugtatok mindenkit a történetnek semmi köze a rúdtánchoz, és sajnálom hogyha esetleg valakinek csalódást okoztam ezzel. :D Ettől ezerszer komolyabb, át- illetve elgondolkodtatóbb könyvet tarthatunk a kezünkben. 

A borító akárcsak a Bolyongó esetében gyönyörűek sikeredett, egyszerű de a mélysége a rejtett részletekben rejlik, egy kicsit jobban meg kell nézni, figyelni, és rájövünk, hogy rengeteg szállal kapcsolódik a történethez. 

A főszereplők ezúttal is Szepesi Norbert, aki immár felnőtt 24 éves férfi, évek óta utazgat és rengeteg kalandban van része. A történet a világjárvány idején játszódik, amely fontos szempont a hőseink sorsának alakulásában. A szigorítások rányomják a bélyeget a mindennapi életre, de Norbi próbálja a jó oldalát nézni dolgozik ameddig és ahogyan lehet, és persze a szórakozás sem áll messze tőle. Váratlanul azonban felbukkan Berlinben Míra, aki felforgatja a fiú életét, belemászik a fejében és arra kéri legyenek barátok, miközben látszólag túllépett a kapcsolatukon hiszen eljegyezték. Norbi összezavarodik, szeretne a lány közelében lenni de ugyanakkor tudja hogy távol kell tartania magát tőle, mert az érzései nem múltak el teljesen. 
Míra munkája miatt kerül Berlinbe, hiszen a járvány hatással volt rá is, egy olyan lehetőséget kapott amely során segíthet az embereknek. Ugyan még nem végzett az egyetemmel, de előadásokat tart, konferenciákra jár, jogi tanácsokat ad bajbajutottaknak. Számomra ez mindenképpen egy pozitív karakterré tette. Izgatottan vártam, hogy vajon hogyan alakul a kapcsolatuk. 

Úgy gondolom hogy merész lépés volt a járványt a középpontba helyezni de mégis ettől volt életszerű és nagyszerűen kihozta ezeket az ok okozati helyzeteket. A szigorítások miatt kialakult körülményeket nagyon jól ábrázolta, hogy sok munkahely megszűnt, sokan home office-ba kényszerültek és hogy ez milyen hatással volt rájuk. A családon belüli erőszak is felmerül, illetve az oltottak és az oltatlanok közötti konfliktus, az hogy egyesek miképpen reagálnak a kialakult szituációra, és ezek miket indíthatnak el. 
A könyv nagyon tükrözi az írónő stílusát (nem hittétek volna ugye?), ahogyan azt már a Bolyongóban megszokhattam nem riad vissza attól, hogy olyan dolgokat jelenítsen meg a regényeiben, amiket mások nem és olyan szakértelemmel nyúl hozzá, ahogyan azt kell, bár számomra még mindig kissé idegen Norbi hite és a hozzá tartozó kultusz, legendák stb, annak ellenére, hogy ez is nagyon fontos és központi eleme a regénynek, bár már nem olyan intenzíven, mint az első részben. 

A már jól ismert szereplők hozták a megszokott stílusukat, amiket anno megszerethetett az ember, az új emberek pedig felpezsdítették az eseményeket, és kicsit megkavarták a szálakat. 

A történet olvasható a Bolyongó folytatásaként, de önálló könyvként is megállja a helyét, és nyugodt szívvel merem ajánlani azoknak is akik nem ismerik az előzményeket, hiszen egy-két utalás kivételével minden teljesen érthető és amúgyis a jelenben játszódó eseményeken van a hangsúly. Kicsit komolyabb hangvételű történet, de mégis aktuális és talán más megvilágításban is láthatjuk az eseményeket, emiatt még jobban magunknak tudjuk érezni a regényt. Fordulatokban sem szenved hiányt a történet, így egy pillanatig sem maradunk izgalom nélkül. 
Egyszóval azoknak ajánlom a könyvet, akik szerették a Bolyongót, azoknak akik nem riadnak vissza a mai kor problémáival foglalkozó történetektől, amiben azért felüti a fejét egy kis romantika és humor is. 




0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése